prána

A čo je to prána? Ani na toto sa úplne jednoducho nedá odpovedať. Môžeme povedať, že prána je všetko prestupujúca energia, alebo jeden z jej prjeavov, v podobných konceptoch známym aj pod pojmamy čchi a ki vo východných kultúrach, či ako živa v našej slovanskej kultúre.

Dnes sa o nej hovorí zväčša ako o vitálnej energii. Všimnite si, že otázky sa množia: čo je to všetko prestupujúca energia? Nuž veľa vecí nás v škole neučia. Prečo? Učitelia môžu učiť, len to čo vedia, čomu uverili. Dnes máme prevažnú väčšinu poznatkov zo skúsenosti iných, z internetu a kníh. Kedysi ľudia mali poznatky prevažne z vlastných skúseností.

Zamysleli sme sa niekedy napráklad nad tým odkiaľ má naše telo to množstvo bioelektrickej energie bez ktorej by náš, nielen, mozog nemohol pracovať? Alebo ako môže elektrón v atóme donekonečna krúžiť okolo jadra, kým nedôjde ku nejakej interakcii? Naozaj si myslíte, že zdrojom energie je nám jedlo? Napr. z obľúbených fast-foodov? Každý používa nejaké obľúbené alternatívne zdroje energie – životabudiče, od kávy, sladkostí, alkoholu, … až po lieky. Verte, že najprirodzenejším a najdostupnejším zdrojom energie je prána. Máme je k dispozícii v podstate všade, vždy a navyše zadarmo.

Jogíni rozlišujú viacero druhov prán v našom vnútri podľa funkcie ktorú plnia, alebo miesta v ktorom pôsobia. To na začatie praxe nepotrebujeme vedieť. Skutočné poznanie prichádza vlastnou praxou. Začnete si klásť otázky a nachádzať na ne odpovede.

nádí >

< čo je pránájáma?

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *