načo je teda pránájáma?

Zhrňme si to z týchto textov, na čo je teda dobrá pránájáma? Na očistenie mysle; odstránenie závoja zakrývajúceho svetlo; na sústredenie mysle; prináša neprilnavosť k vode, nečistotám, tŕňom a nájdenie cesty k odchodu; na dosiahnutie samádhi – osvietenia; na naplnenie sa šťastím; dosiahnutie levitácie – vznášania sa vo vzduchu; oslobodenie sa od všetkých svojich hriechov; na dosiahnutie nesmrteľnosti; na prečistenie nádí – energetických dráh; na harmonický rozvoj tela vyžarujúceho sladkú vôňu; na premenu tela na krásne a pôvabné; na silný apetít, dobré trávenie, veselosť; na získanie veľkej odvahy, mocného nadšenia a plnej sily; skrátenie spánku a zmenšenie objemu stolice či moču; na oslobodenie sa od choroby, smútku a trápenia; dosiahnutie nepotenia sa; na ustálenie mysle; na predĺženie života; na dosiahnutie schopnosti riadenia energie; na silu tela, zbavenie sa čkania, astmy, kašľa, bolesti hlavy, očí, uší; na štíhle telo a žiariacu pokožku; na prebudenie božského (mystického) zvuku v nás; uzdravenie tela; na prebudenie mimoriadnych schopností; na zbavenie sa strachu zo smrti, na omladnutie akoby sme mali 16 rokov; na očistenie čelných dutín; na upravenie porúch energie; na zbavenie sa parazitov; na dosiahnutie krásy vyrovnajúcej sa bohu lásky,; na oslobodenie sa od hladu, smädu, spánku, alebo únavy; na liečenie koliky, zväčšenej sleziny, horúčky, porúch žlče; na pôsobenie proti jedom; na navodenie druhu extázy; na zbavenie mysle upadania do bezvedomia, mdlôb, malátnosti; pre umožnenie telu plávať na vode ako list lotosu; pre umožnenie dosiahnuť čokoľvek vo všetkých troch svetoch; na pozdvihnutie na úroveň kráľovskej (rádža) jógy; dosiahnutie jasných očí; na to aby sme sa stali podobným dévom – anjelom; pre prebudenie Šakti (kundalíní); na dosiahnutie stavu jednobodovosti mysle, stavu blaženosti; na dosiahnutie pocitu rozlievajúcej sa horúčavy až po končeky nechtov a korienky vlasov; na zamedzenie starnutiu a smrti; na zvýšenie teploty tela; odolnosť voči plynatosti, poruchám trávenia, reume, zápche, kašľu, horúčke, alebo zväčšeniu sleziny; na zbavenie sa staroby a smrti; na každodenné pribúdanie zdravia; na dosiahnutie príjemného pokoja mysle.

Tak v tomto zozname si snáď každý nájde svoj predmet záujmu. Hoci je tu viacej zmienok o ziskaní tzv. „nadprirodzených“ schopností, alebo trochu nezvyčajných výsledkov cvičenia, mnohé účinky pránájámy sú veľmi reálne a prijateľné rovnako pre veriacich tak aj pre ateistov. Napríklad omladnutie je určite stále zaujímavá téma aj pre moderné ženy.

Anima sana in corpore sano – v zdravom tele zdravý duch. Slová duch a dych sú v slovenčine dosť podobné, ich príbuznosť je ešte zjavnejšia zo spojenia „dúchať do pahreby“. Ak by nás aj nezaujímali sprievodné účinky pránájámy, musíme uznať, že dýchanie je pre náš život dôležitejšie ako pitie a jedlo. Prečo? Ako dlho vydržíte bez jedla? A bez vody? A bez vzduchu? A pritom týmto trom udržovateľom nášho života venujeme pozornosť presne v opačnom poradí…

Potom je tu zaujímavá súvislosť medzi gréckym výrazom pre dych – psyché – a jeho ďalšími významami. Pod pojem psyché gréeci zahŕňali nielen dych, ale aj dušu a ducha, hoci mali na ne aj výrazy pneuma, anima a animus…

Nielen jogíni poznali ozdravujúce účinky intenzívneho dýchania. V Číne aj dnes tisíce ľudí spoločne v parkoch praktizujú tai-čchi-čuan, čchi-kung, qi-gong, kung-fu a iné starobylé metódy pre harmonický život a ich často pôvodný bojový význam stráca zmysel. A potom prírodné národy nielen v šamanských kruhoch, ale aj pri spoločných kmeňových rituáloch poznali účinky intenzívneho dýchania na liečenie tela i ducha –mimochodom v nich má korene aj moderná psychologická terapeutická metóda – holotropné dýchanie.

čo je pránájáma >

< starí majstri o práci s dychom