Guillaume Néry

učiť sa lepšie dýchať znamená učiť sa lepšie žiť – Guillaume Néry

Čo znamená lepšie dýchať vedia snáď najlepšie hĺbkoví potápači. Guillaume Néry je rekordman, v roku 2012 bez kyslíka s plutvami dosiahol 123m hĺbku so zádržou dychu na 3 minúty a 25 sekúnd.

Nasledujúce video je z TEDx, s prestrihmi, kde Guillaume detailne popisuje cestu dole a späť. Všetko čo sa deje s jeho telo, fyziologické procesy ale aj to čo sa deje v jeho mysli. Hovorí o kritických fázach klesania, ale aj návratu na hladinu. Ako je dôležité úplne sa uvoľniť a nebojovať s tlakom vo veľkej hĺbke, prijať to v mysli. Ako je dôležité pri ceste späť sústrediť sa na prítomnosť, na moment kde práve je a nemyslieť na to ako rád by už bol hore a nadýchol sa…

Guillaume dušou básnika vníma seba pri potápaní ako kvapku v obrovskom oceáne, vníma seba vo vesmíre ako nepatrný bod ktorým je naša Modrá planéta… Počúvať jeho prejav čistého dieťaťa v ľubozvučnej francúzštine je nádherným zastavením sa v hĺbke … seba.

 

Na wikipedii sa dočítate že v 2015 roku sa pokúšal o nový hĺbkový rekord 129 metrov, no chybou organizátora sa ponoril až do 139m čo sa pri návrate na hladinu prejavilo výpadkom vedomia… Takáto chyba mohla skončiť fatálne, Guillaume sa rozhodol skončiť so súťažením.

 

Free Fall:

 

Ocean Gravity:

 

A ďalšie videjká z jeho spoločnej tvorby s manželkou Julie, vrátane nasledujúceho romantického Runnin – Naughty Boy ft Beyoncé, môžete nájsť na lesfilmsengloutis.com

 

Guillaumova osobná stránka guillaumenery.fr

 

Chcete vedieť čo znamená lepšie dýchať z tradičného pohľadu jógy? Prečítajte si načo je pránájáma…