ghéranda sanhitá

je text ktorého písomná podoba pochádza pravdepodobne zo 17 storočia je učením rišiho Ghérandu o jóge siedmych stupňov dokonalosti. Tá o zmysle pránájámy v piatej kapitole hovorí:

1. Už samotným cvičením pránájámy sa človek stane podobným dévom.

56. Najnižší typ pránájámy dáva teplo. Stredný typ vyovláva jemnú triašku zvlášť citeľnú v oblasti chrbtice, kým najvyšší typ pránájámy vedie ku prekonaniu tiaže.

57. Pránájáma: umožňuje pohyb v priestore, ničí choroby, prebudí Šakti (kundalíní). Pránájámou sa človek dostane do stavu jednobodovosti mysle. Pránájámou sa človek dostáva do stavu blaženosti a prežíva šťastie.

58-59. Pránájáma vedie k pocitu rozlievajúcej sa horúčavy až po končeky nechtov a korienky vlasov.

60-63. Proces Súrja Bhédana Kumbhaka zamedzuje starnutie a smrť, prebúdza Kubdalíní šakti a zvyšuje teplotu tela.

66-67. Cvičením Uddžají Kumbhaky sa dosiahne všetko.Nenastane rozladenie energií, plynatosť, poruchy trávenia, reuma, zápcha, kašeľ, horúčka, alebo zväčšenie sleziny. Človek má zvládnuť uddžají kumbhaku aby sa zbavil staroby a smrti.

69. Cvičením prospešnej Šitalí kumbkahy jogín nikdy nebude trpieť zlým trávením, alebo poruchami spôsobenými dóša energiami.

72. Múdry človek má robiť Bhástriku trikrát, potom sa odstránia choroby či utrpenia. Každým dňom mu bude pribúdať zdravia.

75-77. Týmto spôsobom, každodenným cvičením možno počuť rôzne zvuky. Rezonancia vnútorne budených zvukov sa zlúči s vnútorne budeným svetlom a myseľ sa doň vnorí. Potom myseľ zanikne. Zostane iba princíp Udržiavania, ktorý je konečným cieľom a predmetom hľadania jogína. Zvládnutím Bhrámárí opísaným spôsobom človek dosiahne samádhi.

78. Cvičením kumbhaky… vzniká príjemný pokoj mysle. Keď sa myseľ spojí s Absolútnym Vedomím, výsledkom je blaženosť.

84. Preto, ak prána zotrvá vnútri tela, smrť neprichádua.

91. Tej pránájáme, ktorá potom nastavne, dali jogíni meno kévali. Ak sme kévali kumbhaku zvládli, aké siddhi (nadprirodzené schopnosti) nedosiahneme na tomto svete?

Zdroj [6]

načo je teda pránájáma? >

< hathajóga pradípiká